reklama

Čo je archivár alebo čo vlastne robím...

Pre mnohých veľkou záhadou. Väčšina ľudí si toto zamestnanie spája s knižkami a ja už len pritakám, že áno aj knižky...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (38)

Pre jedných neviditeľné osoby, premávajúce po skladoch v podzemí bez okien a bez kvalitného svetla, ktoré na povel vytiahnu z príručnej kartotéky príslušný spis na požiadanie a na ďalší povel vás zasypú informáciami o čomkoľvek. Pre druhých muž v čistom bielom plášti a v bavlnených rukavičkách s okuliarmi na nose.

Ľudia majú skôr pocit, že ide prácu v kancelárii, na ktorú netreba skoro žiadne vzdelanie. Vety typu: veď to je pohodové zamestnanie, sedíš si pekne v teple v kancelárii som už zažila dosť často. Ale je tomu naozaj tak?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vôbec nie...

Už pri predstave bieleho plášťa sa mi ježia vlasy na hlave. Prečo? Lebo archívny materiál je zväčša všetko len nie čistý. Len málo ľudí pozná realitu tohto zamestnania. Biely plášť? Osobne sa v práci prezliekam do teplákov a trička s dlhým rukávom, na to modrý plášť /aby špina nebola tak vidieť/, takže keď ma niekto príde pozrieť do práce, rýchlo zmení názor na pohodového úradníka v kostýmčeku alebo v bielom plášti.

V predstavách väčšiny ľudí pracujeme len s čistým materiálom /pekné zreštaurované listiny/ aj keď opak je pravdou. Archívny materiál je často silne znečistený, často sa až do odovzdania do archívu, nachádza v pivnici alebo niekde na povale /v najlepšom prípade rovno pri komíne, aby bol pekne čierny/. Tu sa na neho práši niekoľko storočí, behajú po ňom myši a holuby si v ňom robia hniezda. Exemplárnym prípadom je napríklad archívny materiál štajerského krajinského archívu, kde boli listiny /napr. aj z 15. storočia/ počas nacizmu vyhodené do žumpy, lebo nacisti potrebovali archívne škatule, v ktorých boli listiny uložené.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nehovoriac o skrytých nepriateľoch archivárov - baktériách a rozličných plesničkách /mňami mňaaaaam/, ktoré poškodzujú nielen listiny ale aj zdravie archivárov. Nedostatočne sa chrániaci archivári takto trpia astmou /tú má snáď každý aktívny archivár, rozličnými alergiami, respiračnými ochoreniami a plesňovými ochoreniami v horšom prípade. Prečo? Nie je štandardom na Slovensku, aby archivár vyfasoval respirátor a gumové rukavice. Vyfasuje jedno mydlo mesačne a môže byť rád. Nehovoriac o tom, že mydlo je nehygienické /tekuté mydlo je lepšie/ ale ani toto nie je postačujúce. Biele rukavičky sú fajn, ale len keď nepracujete s labilným a poškodeným materiálov – manipulácia v bavlnených rukaviciach čiastočne obmedzuje, okrem toho prepúšťa pot, čo nie je rovno výhra pre materiál a spätne prepúšťajú prach a podobné „sfinstvo“. V chirurgických rukaviciach sa vám celý deň paria ruky /bleeeeh, fakt nič príjemne/, osobne používam najradšej kombináciu oboch – čiže bavlnené a na to chirurgické /a v zime mi na dôvažok nie je ani zima/.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Na „Západe“ je bežné, že sa musia prísne dodržiavať hygienické predpisy, pracovníci archívov si musia umývať ruky špeciálnym dezinfekčným roztokom, ktorý sa používa aj na operačných sálach. Okrem toho sú priebežne kontrolovaný stermi z rúk a krku, pozitívna kultivácia znamená veľké „nonono“. Každoročne sa vykonávajú preventívne prehliadky zamerané na prípadné ochorenia.

Druhé klišé archivára je, že pracuje s knihami, poprípade so stredovekým archívnym materiálom. Nie je tomu vždy tak. Najväčšie množstvo archívneho materiálu obsahuje obdobie novoveku a súčasnosti. Knihami /rukopismi/ sa zaoberáme len okrajovo /na to máme bratov knihovníkov, aj keď tu zase pokrivkáva stredovekárske vzdelanie a jazykové schopnosti/. Do kompetencie archivárov patria skôr úradné knihy ako sú knihy účtov, rozličné protokoly a kopiáre.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Archivár sediaci vo vyhriatej kancelárii je ďalším klišé, ktoré nás sprevádza. Kancelárie sú na Slovensku zväčša luxus, a aj keď kancelária je, tak slúži zväčša len „na kafééé“ a prezliekanie. Ak aj niekto kanceláriu má, zväčša sa musí o ňu s niekým deliť. V reály pracuje archivár zväčša v manipulačke, ktoré sú v depotoch alebo priamo v depote /to je ten horší prípad, nakoľko depoty sú osvetlené len umelým svetlom a teplo tam tiež nie je. Manipulačky tiež nie sú zrovna výhra, ale dá sa tu poprípade aj zakúriť /v lete neodporúčam - haha/.

Pár razy som dostala aj otázku na odpoveď, že som archivárka: Fáááákt? Aj na to treba školu? Fáááááák, neuveríte ale na to treba študovať minimálne 5 rokov, aby ste celý ten systém pochopili a mohli sa na základe praxe stať dobrým archivárom / a niekedy ani to nepomôže a niektorí archivári dokážu aj skôr škodu ako osoh narobiť/. Laik má skôr pocit, že však to nejako rýchlo nahádžeme do škatúľ a potom na tých škatuliach sedíme /lol/. Málokto však vie, že každému spracovaniu archívneho fondu predbieha príprava, archivár si musí zohnať všetky dostupné informácie o fonde, pôvodcovi, právne normy, fungovanie kancelárie alebo registratúry a mnoho mnoho ďalších vecí a informácii a až potom sa môže pustiť „do toho“. Môže sa tak stať, že prípravou zaberie aj mesiac, dva. Po dostatočnej príprave sa môže pustiť do „triedenia“ – musí posúdiť či je materiál archívnym materiálom alebo ho možno skartovať /pardon vyradiť/. Celý proces spracovania archívneho fondu nechcem popisovať to by bolo nadlho. Jedno je isté – taký archívny fond sa nespracuje sám a hlavne nie rýchlosťou „šibnutia prútikom“. Ani po zoradení nie je však práca archivára ešte na konci. Musí sa vypracovať ešte archívna pomôcka – inventár, poprípade napchať databázu údajmi /databáza je však v našich končinách skôr výnimkou/.

A čo dodať na záver? Aj napriek tomu, že táto práca ma na prvý pohľad viac negatív ako pozitív, strašne ma baví a chcem ju vykonávať naďalej...

Zuzana Ráczová

Zuzana Ráczová

Bloger 
  • Počet článkov:  17
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Opäť študentka. Tentoraz však v zahraničí. Môj blog pre všetkých čo sa zaujímajú o históriu: http://slovenskyarchivar.pweb.sk/ Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu